More Website Templates @ TemplateMonster.com. April 16, 2012!

Güneşten elektrik üretimi gecmişi kanun hakkında bilgi

Dünyada en popüler fotovoltaik elektrik üretimi uygulaması binaların çatılarındaki ve cephelerindeki PV panellerden elde edilen gücün elektrik şebekesine aktarılmasıdır. Bu uygulamada fotovoltaik elektrik üretim sistemi adeta bir mini elektrik santrali gibi çalışır. Fotovoltaik panellerden üretilen elektrik ayrı bir sayaç üzerinden ayrı bir tarifeden şebekeye satılır.

Bu uygulamaya şebeke bağlantılı fotovoltaik elektrik üretim sistemi uygulaması adı verilmektedir. Her ne kadar bazı ada sistemlerinde de şebeke bağlantısı mevcut olsa da, bu bağlantı şebekeden alınan güç ile akülerin şarj edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Burada bahsedilen şebeke bağlantılı sistem, ada sisteminden farklı olarak fotovoltaik gücü şebekeye aktarmakta ve şebeke bağlantısı terimi, şebekeye doğru bir güç akısı olduğu anlatmak için kullanılmaktadır.

Bu şekilde dağılmış yapıda mini güneş elektriği santralleri kurmanın ana avantajları, elektriğin tüketildiği yere yakın olarak üretilmesi sonucunda enerji iletim kayıplarının azalması ve özellikle güneşli bölgelerde iklimlendirme cihazlarının yol açtığı tepe güç ihtiyacını telafi etmesidir. Son yıllarda petrol fiyatlarındaki artış ve yaşanan küresel ısınma, ülkeleri bu sorunlara çözümler üretme yolunda yeni çareler aramaya itmiştir. Bu çözümler arasında, yenilenebilir enerjilere doğru bir yönelim artısı öne çıkmaktadır..

bilgi

Yasal mevzuat

EPDK

EPDK yasal mevzuat bilgileri.

TEDAŞ

TEDAŞ yasal mevzuat bilgileri.

Başvuru öncesi olması gerekenler

Başvuru icin gerekli belge.

.